W dobie światowej epidemii nowego koronawirusa bardzo prosimy wszystkich Was o pozostanie w domach. Zachęcamy do pobrania TEJ GRAFIKI i udostępniania jej razem z poniższą treścią. 

Akcja #zostańwdomu powstała na bazie doświadczeń, obserwacji ze świata i wiedzy medyków. Ma na celu zmniejszenie ryzyka i rozpowszechnienia się wirusa.

W okresie pandemii koronawirusa (SARS-CoV-2) bardzo prosimy wszystkich o pozostanie w domach ⁣oraz o zwrócenie szczególnej uwagi na higienę, przede wszystkim MYCIE RĄK, unikanie kontaktu, zasłanianie twarzy przy kichaniu, niedotykanie twarzy. 

Wiemy już, że młodzi ludzie i dzieci chorują łagodniej, ale to głównie oni przenoszą wirusa na osoby z grup ryzyka, czyli seniorów, chorujących przewlekle, osoby z obniżoną odpornością,  kobiety w ciąży. OGRANICZMY CZAS SPĘDZANY Z INNYMI OSOBAMI – epidemia to nie jest czas na spotkania towarzyskie. BĄDŹMY ODPOWIEDZIALNI. 

Ciężkie obustronne środmiąższowe zapalenie płuc z niewydolnością oddechową i ryzyko zgonu w przebiegu COVID-19 dla niektórych stanowi realne zagrożenie, dlatego:⁣

Brak zajęć na uczelni, praca zdalna czy zwolnienie z obowiązku pracy to nie jest czas na spotkania towarzyskie. 

Jeśli możesz, unikaj spotkań z innymi ludźmi. O ile to możliwe, zostań w domu, wychodź tylko wtedy, kiedy to konieczne (niezbędne zakupy, spacer z psem, aktywność na świeżym powietrzu).⁣

Zachowaj spokój, nie panikuj. Izolacja jest konieczna w ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa.⁣

Odżywiaj się zdrowo, dużo śpij i MYJ RĘCE!⁣

#ZOSTAŃWDOMU⁣

___⁣
Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej i Polskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia wspierają zainicjowaną przez Panią Doktor Katarzynę Kożuch-Sajdak akcję edukacyjno-informacyjną „ZOSTAŃWDOMU” i zachęcają do dalszego udostępniania.