12-13 Grudzień 2020
Warszawski Uniwersytet Medyczny 

Wstępna agenda wydarzenia (stan na 10.02.2020 r.): tutaj (wersja anglojęzyczna).

REJESTRACJA

Wydarzenie dostępne jest także na Facebooku – zachęcamy do śledzenia bieżących informacji i zapowiedzi.

W tym roku motywem przewodnim Kongresu będzie hasło „Żywność – Planeta – Zdrowie” zainspirowane tytułem raportu EAT-Lancet.

Fakty nie pozostawiają żadnych wątpliwości, musimy wreszcie zacząć działać! W przeciągu tych dwóch wyjątkowych dni postaramy się przedstawić jak najwięcej praktycznych aspektów medycyny stylu życia. Chcemy wyposażyć Uczestników w wiedzę, narzędzia i umiejętności przydatne w codziennej pracy z pacjentem nad modyfikacją stylu życia.

Warsztaty

12.12.2020

Dzień 1. MSŻ W PRAKTYCE

• seria interdyscyplinarnych warsztatów
• sesja wykładowa prezentująca wybrane programy MSŻ w praktyce klinicznej oraz przykłady działań systemowych w różnych państwach
• sesja doniesień ustnych

13.12.2020

Dzień 2. ŻYWNOŚĆ – PLANETA - ZDROWIE.

• sesja wykładowo-dyskusyjna „Żywność. Planeta. Zdrowie” poświęcona raportowi EAT-Lancet z udziałem Ekspertów zagranicznych
• sesja nt. psychologii zmian zachowań zdrowotnych
• kameralne sesje tematyczne - MSŻ w: medycynie rodzinnej, pediatrii, internie

Poza dawką wiedzy opartej o wyniki najnowszych badań, mamy nadzieję zapewnić Uczestnikom wiele możliwości do wymiany doświadczeń i nawiązania inspirujących znajomości.

Stwórzmy razem społeczność medyków gotowych do mierzenia się z wyzwaniami współczesnego świata!

Agenda wstępna

Preliminary Agenda

Szczegóły

REJESTRACJA – WYKŁADY
od 17.02, godz. 17:00
– UDZIAŁ BEZPŁATNY
– zapisy za pomocą formularza zgłoszeniowego

REJESTRACJA – WARSZTATY
od 9.03, godz. 17:00
– dla Członków PTMSŻ: 50 zł/warsztat (30 zł dla studentów)
– dla osób niebędących Członkami PTMSŻ: 150 zł/warsztat (100 zł dla studentów)
– zapisy za pomocą formularza zgłoszeniowego

SESJA PLAKATOWA I DONIESIEŃ USTNYCH
– rejestracja zgłoszeń możliwa od 10.02 do 7.03
– zgłoszenia za pomocą formularza
– regulamin dostępny tutaj

AGENDA
– wstępna agenda wydarzenia dostępna tutaj
– wykłady będą tłumaczone na język polski i angielski

DO KOGO SKIEROWANE JEST WYDARZENIE?
– obecni i przyszli lekarze, dietetycy, pielęgniarki, fizjoterapeuci, absolwenci położnictwa, zdrowia publicznego, psychologii i innych kierunków medycznych
– osoby zainteresowane rolą i znaczeniem stylu życia w leczeniu i prewencji

Aktywność fizyczna na receptę

„Ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy żaden lek nie zastąpi ruchu”

O tym, jak aktywność fizyczną, tak jak leki, przepisywać na receptę, dowiesz się podczas warsztatów prowadzonych przez Ekspertki Exercise is Medicine Poland

Odpowiednia forma dopasowana do konkretnej jednostki chorobowej, dawkowanie – intensywność, czas trwania, częstość stosowania, motywacja pacjenta, współpraca lekarza z fizjoterapeutą i trenerem – każdy z tych elementów odgrywa niezwykle ważną rolę w drodze do osiągnięcia sukcesu terapeutycznego i zostanie przybliżony podczas warsztatów.

___
lek. Anna Mrozek – specjalista medycyny wewnętrznej, Dyrektor Medyczny Exercise is Medicine Poland, Prezes Fundacji Zaskoczeni Wiekiem, współautorka projektu Fitnessu Medycznego w Polsce oraz programów aktywności fizycznej dla osób z chorobami przewlekłymi: „Aktywność w każdym wieku”, „Zaskoczeni Wiekiem”. Ukończyła kursy z zakresu kwalifikacji do wysiłku fizycznego – Integrating Physical Activity Counselling Into Health Care in Boston. W 2017 roku rozpoczęła współpracę z Ministerstwem Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia organizując cykliczne wydarzenie “Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!” mające na celu zachęcenie Polaków do codziennej aktywności fizycznej.

mgr Małgorzata Perl – trenerka fitnessu medycznego z misją do uzdrawiania ludzi poprzez miłość do sportu, założycielka klubu Perła Wellness, Dyrektor Sportowy Exercise is Medicine Poland, wiceprezes Fundacji “Zaskoczeni wiekiem”. Promuje zdrowy tryb życia. Pomysłodawczyni i partner programu “Aktywność w każdym wieku”, prekursorka projektu Fitnessu Medycznego w Polsce. Ukończyła kursy z zakresu kwalifikacji do wysiłku fizycznego – Integrating Physical Activity Counselling Into Health Care in Boston. W 2017 roku rozpoczęła współpracę z Ministerstwem Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia organizując cykliczne wydarzenie “Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!” mające na celu zachęcenie Polaków do codziennej aktywności fizycznej.

Diagnostyka laboratoryjna w dietetyce na podstawie case study

Warsztaty podczas których uczestnicy pod nadzorem prowadzącej będą interpretować wyniki badań laboratoryjnych, mających znaczenie w praktyce dietetycznej. Zaprezentowane zostaną opisy przypadków i wyniki badań. Zadaniem uczestników będzie ich interpretacja, zaproponowanie dalszego postępowania oraz wskazanie najważniejszych zaleceń dietetycznych.

Omówione zostaną badania wykonywane m.in. u pacjentów z takimi chorobami jak:
– otyłość
– choroby tarczycy
– cukrzyca, insulinooporność
– dyslipidemia
– niedokrwistość.

 

_____
lek. Anna Dittfeld – lekarz w trakcie specjalizacji z endokrynologii, magister dietetyki. Absolwentka i doktorantka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Pracownik Zakładu Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, wykładowca akademicki, pracownik naukowy oraz autor publikacji naukowych z zakresu medycyny i dietetyki. Od lat prowadzi szkolenia dotyczące diagnostyki laboratoryjnej w dietetyce. Z dużym zaangażowaniem wspiera także inicjatywy promujące zdrowie i profilaktykę chorób.

Dieta roślinna w prewencji i leczeniu chorób cywilizacyjnych

Liczne badania wskazują, że diety roślinne mogą stanowić istotne narzędzie nie tylko w prewencji, ale i terapii tzw. chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca typu 2, choroba niedokrwienna serca, otyłość, dna moczanowa czy hipercholesterolemia.
Podczas warsztatów, dowiesz się, na co zwrócić szczególną uwagę, rozmawiając z pacjentem na temat diety roślinnej, jakie składniki wymagają szczególnej uwagi oraz jak w praktyce wygląda model zdrowej diety roślinnej.
Prowadząca podzieli się z Uczestnikami nie tylko wiedzą naukową, popartą najnowszymi doniesieniami, ale również swoim doświadczeniem z gabinetu dietetycznego, łącząc teorię z praktycznymi aspektami wprowadzania i stosowania diety roślinnej.

______
mgr Iwona Kibil – dietetyk, specjalista z zakresu diet roślinnych.
Prowadzi własną praktykę dietetyczną skierowaną głównie do osób na diecie bezmięsnej. Pracuje m.in. z wegańskimi rodzinami, kobietami w ciąży, małymi dziećmi oraz osobami stosującymi dietę roślinną jako profilaktykę chorób cywilizacyjnych. Jest autorką artykułów, warsztatów i wykładów związanych z różnymi aspektami zdrowotnymi diety roślinnej.
Jest autorką książek „Wege. Dieta roślinna w praktyce” i „Wege rodzina. Dieta roślinna w praktyce”. Sama od lat stosuje dietę roślinną opartą na produktach nieprzetworzonych.

Diety roślinne w sporcie

Diety roślinne w sporcie to temat, który do czerwoności rozgrzał już niejedno forum internetowe. Z najpowszechniejszymi i najistotniejszymi mitami oraz półprawdami w tym temacie rozprawi się mgr Urszula Somow.
Jej wiedzę teoretyczną, dopełnia codzienne doświadczenie współpracy ze sportowcami stosującymi zarówno diety roślinne, jak i tradycyjne.

W myśl idei „nie chodzi o to, żeby było możliwe, a optymalne”, Ula kompleksowo przedstawi zarówno wady, jak i zalety stosowania diet roślinnych w sporcie profesjonalnym w świetle najnowszych doniesień naukowych.

___
Ula Somow – dietetyk – dietetyk Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, konsultant klubu siatkarskiego PGE Skra Bełchatów, ekspert Fundacji Szkoła na Widelcu. Absolwentka SGGW w Warszawie, od dziecka czynnie związana ze sportem. Promotorka diety opartej o niskoprzetworzone produkty roślinne, którą oddziela jednak od tradycyjnego weganizmu.

Kontrola łaknienia z Arkiem Matrasem | #DietetykaNieNaŻarty

60% Polaków ma nadmierną masę ciała, która wynika z tego, że jemy
zbyt dużo kalorii względem wydatków energetycznych. Ten stan ma
podłoże wieloczynnikowe, ale jednym z najbardziej prozaicznych jest
permanentne odczuwanie głodu. Podczas warsztatów nauczę Cię ile
posiłków w ciągu doby spożywać, jak je planować oraz w jaki sposób je
spożywać, aby o głodzie przypominać sobie co kilka godzin, a nie co
kilka minut. Dodatkowo wspomnę o suplementacji, która podczas procesu
odchudzania może przybliżyć Cię do utraty 5 kg bez zbędnych wyrzeczeń
i ciągłego kontrolowania spożycia kalorii, dzięki czemu wskoczysz w
ubrania o 2 rozmiary mniejsze i wzrośnie Twój komfort życia.”

_
Arkadiusz Matras – absolwent Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, specjalizujący się w
dietetyce sportowej. Rozwój naukowy łączy z praktyką, pracując z
zawodnikami startującymi na arenie międzynarodowej, ale i ambitnymi
amatorami. Współzałożyciel Dietetyki #NieNaŻarty, której hasłem jest
„Jedz normalnie. Osiągaj więcej.”, bowiem dieta powinna być zdrowa,
ale przede wszystkim smaczna i… powinna sycić.

Medycyna stylu życia - gra zespołowa z dr. n. med. Danielem Śliżem

Medycyna już dawno przestała być domeną solistów. Najefektywniej działamy w zespołach. Najlepszą skutecznością charakteryzują się zespoły wielospecjalistyczne składające się z dietetyka, fizjoterapeuty, psychologa i lekarza.

Jak tworzyć takie zespoły? Jak działać w zespole? Jak powinien wyglądać obieg informacji? Jak tworzyć skuteczne interwencje? Na te pytania oraz wiele innych poszukamy wspólnie odpowiedzi w trakcie tych warsztatów.

___
Dr n. med. Daniel Śliż – współzałożyciel i Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista w zakresie zdrowia publicznego i medycyny stylu życia (IBLM Diplomate), nauczyciel akademicki, adiunkt w III Klinice Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a także adiunkt w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w zakładzie Zdrowia Publicznego.

Członek zarządu Sekcji Kardiologii Sportowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i komisji rewizyjnej Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Zasiada w Radzie
Naukowej Instytutu Żywności i Żywienia. Współpracuje również z Ministerstwem Zdrowia, Departamentem Zdrowia Publicznego oraz WHO. W ramach działalności edukacyjnej wielokrotnie prowadził wykłady dla pacjentów, studentów medycyny, lekarzy oraz farmaceutów. Autor publikacji „Medycyna Stylu Życia”

Medycyna kulinarna z lek. Alicją Baską, dietetyk Sylwią Pacyną i szefem kuchni Michałem Lachurem | Vegan Chef Michael David

„Żywienie jest nauką. Ludzie nie mają jednak w domu laboratoriów – mają kuchnie. W kuchniach przygotowują jedzenie – nie cząsteczki, witaminy czy makroskładniki”.

Medycyna kulinarna to połączenie teoretycznej wiedzy o odżywianiu z jej praktycznym wykorzystaniem. Ma służyć między innymi skuteczniejszej komunikacji na linii lekarz-pacjent czy dietetyk-pacjent w zakresie podejmowania tematu odżywiania w gabinecie lekarskim czy trwałej zmiany nawyków żywieniowych.

Podczas tych wyjątkowych, trwających 5 h warsztatów, uczestnicy będą mieli możliwość:
– podczas części kulinarnej: zamienić teoretyczne zalecenia żywieniowe z pyszną praktykę
– w ramach warsztatów z komunikacji: nauczyć się, w jaki sposób w realiach gabinetu lekarskiego rozpocząć rozmowę na temat zmiany nawyków żywieniowych oraz jak skutecznie przekazać najważniejsze zalecenia w tym zakresie

Warsztaty współprowadzone będą przez lekarz Alicja Baska, dietetyk Sylwia Pacyna i szefa kuchni Michał Dawid Lachur (Vegan Chef Michael David).

___
lek. Alicja Baska – lekarka stażystka, absolwentka Wydziału Lekarskiego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, aktywistka. Współzałożycielka i Dyrektor Organizacyjna Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia. Członkini Zarządu European Lifestyle Medicine Council. Health Advisor w Anima International. Pasjonatka i propagatorka medycyny kulinarnej, kuchni roślinnej, zdrowego stylu życia oraz motta #PracticeWhatYouPreach.

mgr Sylwia Pacyna – dietetyk, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. Dietetyk Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Nieustannie podnosi poziom swojej wiedzy i doświadczenia poprzez udział w licznych konferencjach oraz szkoleniach poświęconych żywieniu człowieka – wszystko po to, aby jak najlepiej zaopiekować się pacjentami, wspomóc ich w drodze do uzyskania zdrowia i lepszego samopoczucia. W pracy z pacjentem kładzie duży nacisk na edukację żywieniową, zaraża zdrowym stylem życia oraz przedstawia smaczny sposób na zdrowie. Miłośniczka kulinarnych eksperymentów oraz podróży.

Michał Lachur – szef kuchni i współwłaściciel kultowego Organic Corner Food Store & Bistro na warszawskim Mokotowie. W 2015 r. Organic Corner uzyskał tytuł Najlepszego Sklepu z Żywnością Ekologiczną w Polsce. Gotuje światowo i niebanalnie. W swojej wegańskiej kuchni łączy smaki kuchni świata z żywnością funkcjonalną tzw. super foods. Pasjonat medycyny żywienia, biegania i języka jidysz.

Odpoczynek i dbanie o siebie - filary zdrowia z Anetą Machnio

Żyjemy w świecie, w którym mamy wiele możliwości odpoczywania i dbania o siebie, jednak często brakuje nam na to czasu. Chociaż uczymy naszych pacjentów/klientów, jak dbać o siebie, to często sami tego nie robimy. Podczas warsztatu każda/y uczestniczka/ uczestnik będzie miał szansę zrozumieć, jakie znaczenie dla zdrowia ma odpoczynek i dbanie o siebie, jakie są skutki zaniedbań w tym zakresie oraz odkryć, że własny odpoczynek i dbanie o siebie jest początkiem dbania o pacjenta/klienta. Będzie także okazja przyjrzeć się, w jaki sposób ja jako specjalista (lekarz, psycholog, dietetyk, fizjoterapeuta, itd.) sam odpoczywam i czy dbam o siebie w odpowiedni sposób. Każda osoba poszuka najlepszego sposobu na odpoczynek dla siebie i zaplanuje konkretne działania, które pozwolą jej znaleźć czas na regenerację i zadbanie o siebie każdego dnia.

___
mgr Aneta Machnio – psycholog o specjalności psychoprofilaktyka i psychologia społeczna, specjalista ds. rozwoju, doradca zawodowy i ekspert HR. Absolwentka studiów podyplomowych w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, doradztwa zawodowego i zarządzania talentami, studiów pedagogicznych oraz szkoły coachingu grupowego i zespołowego, a także kursu trenerskiego. Członek Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej i Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia. Od 11 lat wspiera pracowników i organizacje w obszarze szkoleń, rozwoju zawodowego i osobistego. Podejmuje działania mające na celu dbanie o dobre warunki i samopoczucie człowieka w miejscu pracy, budowanie świadomości i postawy zorientowanej na zdrowy styl życia, dbanie o siebie oraz działania zachęcające do zachowania harmonii pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Jest związana również z obszarem komunikacji w medycynie i medycyną narracyjną. Koordynowała kilka ogólnopolskich projektów mających na celu zadbanie o skuteczną i życzliwą komunikację na linii lekarz – pacjent. Obecnie prowadzi wykłady i warsztaty oraz konsultacje indywidualne dla lekarzy i studentów kierunków medycznych związanych ze zdrowiem w zakresie powyższej tematyki. W swojej pracy chętnie korzysta z obrazów, metafor i słów, łącząc kreatywne zadania z osiągnięciami nauki. Prywatnie uwielbia podróże do krajów bałkańskich, Amerykę Środkową, kontakt z naturą oraz książki i teatr.

Podstawy dialogu motywującego

Motywowanie innych do zmiany to trudne zadanie, zwłaszcza dla lekarzy lub innych specjalistów zajmujących się zdrowiem, którzy mają ogrom wiedzy do przekazania i mało czasu na prowadzonych konsultacjach. Uczestnicy warsztatu będą więc mieli okazję dowiedzieć się, jak prowadzić rozmowę w duchu dialogu motywującego, która, jak wskazują badania naukowe, wyraźnie zwiększa efektywność prowadzonych interwencji.

____
dr Anna Januszewicz – psycholog, specjalista psychodietetyki w Instytucie Psychodietetyki, naukowiec i wykładowca Uniwersytetu SWPS, prezes Towarzystwa Psychodietetyki. Zajmuje się głównie problemami nadmiernej masy ciała, zaburzeniami odżywiania, trudnościami z utrzymaniem diety. Koordynator zespołu specjalistów w Instytut Psychodietetyki. Posiada bogate doświadczenie w edukacji z zakresu psychodietetyki i psychologii zdrowia.

Podstawy psychodietetyki z dr Anną Januszewicz

Na warsztacie omówione zostaną najważniejsze aspekty dotyczące psychologii jedzenia i problemów związanych z kontrolą odżywiania, jak również metody ich rozwiązywania. Uczestnicy otrzymają skumulowaną dawkę wiedzy na temat motywowania (siebie lub innych) do zmiany, samokontroli odżywiania i postępowania w przypadku występowania takich problemów, jak otyłość lub zaburzenia odżywiania.

___
dr Anna Januszewicz – psycholog, specjalista psychodietetyki w Instytucie Psychodietetyki, naukowiec i wykładowca Uniwersytetu SWPS, prezes Towarzystwa Psychodietetyki. Zajmuje się głównie problemami nadmiernej masy ciała, zaburzeniami odżywiania, trudnościami z utrzymaniem diety. Koordynator zespołu specjalistów w Instytucie Psychodietetyki. Posiada bogate doświadczenie w edukacji z zakresu psychodietetyki i psychologii zdrowia.

Praktyczna edukacja żywieniowo-kulinarna z Katarzyną Woźnicką | Fundacja Szkoła na widelcu

O edukacji żywieniowej możemy nauczyć się z książek, wykładów czy lekcji, jednak ciekawszą, a co ważniejsze – skuteczniejszą jej formą (co potwierdzają liczne badania naukowe) są warsztaty kulinarne, czyli nauka poprzez praktykę.

W jaki sposób zorganizować warsztaty? Co jest niezbędne do ich sprawnego i skutecznego poprowadzenia? Na co zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza podczas zajęć kierowanych do dzieci? Jakich błędów unikać, a co sprawdza się w każdej sytuacji?

Jeśli zastanawiasz się nad rozszerzeniem swojej pracy z pacjentami i działalności edukacyjnej o praktyczne zajęcia kulinarne, to warsztaty dla Ciebie.
Temat przybliży mgr Katarzyna Woźnicka z Fundacji Szkoła na Widelcu. Fundacja już od 2012 roku działa na rzecz poprawy jakości żywienia dzieci, młodzieży i dorosłych, prowadząc liczne warsztaty kulinarne dla dzieci, ucząc nowych smaków i zapachów, zaznajamiając z gotowaniem i pokazując, że gotowanie w domu jest nie tylko frajdą, ale i ważną umiejętnością. Oprócz tego Fundacja od lat prowadzi pokazy i szkolenia dla kadr stołówek placówek szkolnych pokazując nowe techniki, ciekawe i łatwo dostępne produkty oraz proste sposoby na to, by dzieci w szkołach i przedszkolach jadły chętniej. Fundacja prowadzi również autorski program edukacyjny Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu dla uczniów klas 0-3 szkół podstawowych, do którego rocznie zgłasza się ponad 1500 szkół z całej Polski. Wszystko po to, aby dzieciaki jadły lepiej.

___
Katarzyna Woźnicka | Szkoła na widelcu

Promocja zdrowego stylu życia i zmiana nawyków wśród różnych typów pacjentów

Gabinety specjalistów codziennie odwiedza wielu pacjentów/klientów, którzy różnią się od siebie temperamentem, osobowością, poziomem motywacji, nawykami i sposobem życia. Naszym zadaniem jest dopasować sposób komunikacji do każdego pacjenta/klienta w taki sposób, aby czas wizyty był jak najbardziej efektywny. Ważne jest, abyśmy potrafili umiejętnie zachęcać do zdrowego stylu życia i zmiany nawyków poszczególne osoby. Podczas warsztatu każda/y uczestniczka/uczestnik będzie miał/a możliwość poznać „kolory pacjentów/klientów”, własny dominujący kolor oraz przyjrzeć się im bliżej. Zastanowimy się po czym poznać określone typy osób oraz co sprzyja komunikacji z nimi, a co ją utrudnia i przygotujemy zestaw dobrych praktyk w komunikacji z każdym z typów. Podczas warsztatu będzie także okazja, aby dowiedzieć się, w jaki sposób działają nawyki i jak duże znaczenie mają dla zmiany niewielkie działania. Przećwiczymy również przykłady wypowiedzi zachęcających do zmiany stylu życia i nawyków z nim związanych dla pacjentów/klientów będących przedstawicielami poszczególnych typów.

 

_____
mgr Aneta Machnio – psycholog o specjalności psychoprofilaktyka i psychologia społeczna, specjalista ds. rozwoju, doradca zawodowy i ekspert HR. Absolwentka studiów podyplomowych w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, doradztwa zawodowego i zarządzania talentami, studiów pedagogicznych oraz szkoły coachingu grupowego i zespołowego, a także kursu trenerskiego. Członek Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej i Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia. Od 11 lat wspiera pracowników i organizacje w obszarze szkoleń, rozwoju zawodowego i osobistego. Podejmuje działania mające na celu dbanie o dobre warunki i samopoczucie człowieka w miejscu pracy, budowanie świadomości i postawy zorientowanej na zdrowy styl życia, dbanie o siebie oraz działania zachęcające do zachowania harmonii pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Jest związana również z obszarem komunikacji w medycynie i medycyną narracyjną. Koordynowała kilka ogólnopolskich projektów mających na celu zadbanie o skuteczną i życzliwą komunikację na linii lekarz – pacjent. Obecnie prowadzi wykłady i warsztaty oraz konsultacje indywidualne dla lekarzy i studentów kierunków medycznych związanych ze zdrowiem w zakresie powyższej tematyki. W swojej pracy chętnie korzysta z obrazów, metafor i słów, łącząc kreatywne zadania z osiągnięciami nauki. Prywatnie uwielbia podróże do krajów bałkańskich, Amerykę Środkową, kontakt z naturą oraz książki i teatr.

Styl życia w niewydolności serca

Niewydolność serca dotyka ogromnej rzeszy chorych, a statystyki wskazują, że problem ten będzie narastał. Na co zwrócić uwagę u chorych z niewydolnością serca? Jakie powinny być priorytety interwencji w styl życia? Czy każdy pacjent z niewydolnością serca powinien być traktowany tak samo?

___
dr n. med. Daniel Śliż
– współzałożyciel i Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista w zakresie zdrowia publicznego i medycyny stylu życia (IBLM Diplomate), nauczyciel akademicki, adiunkt w III Klinice Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a także adiunkt w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w zakładzie Zdrowia Publicznego.

Członek zarządu Sekcji Kardiologii Sportowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i komisji rewizyjnej Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Zasiada w Radzie
Naukowej Instytutu Żywności i Żywienia. Współpracuje również z Ministerstwem Zdrowia, Departamentem Zdrowia Publicznego oraz WHO. W ramach działalności edukacyjnej wielokrotnie prowadził wykłady dla pacjentów, studentów medycyny, lekarzy oraz farmaceutów. Autor publikacji „Medycyna Stylu Życia”.

Wsparcie pacjentów w zmianie i utrzymanie nawyków związanych ze zdrowym stylem życia

Zachęcenie pacjenta do zmiany stylu życia i związanych z nim nawyków bywa procesem trudnym i wymagającym. Stanowi jednak jedynie pierwszy krok na drodze do zdrowszego i lepszego życia. Równie ważnym, choć znacznie częściej pomijanym etapem w pracy z pacjentem są działania nastawione na utrzymanie nowych nawyków przez dłuższy czas i czerpanie z ich długofalowych korzyści.

Warsztaty odpowiedzą na pytanie, dlaczego podtrzymanie nawyków wymaga dodatkowej pracy i umiejętności, pokazując, w jaki sposób zaadresować pięć kluczowych obszarów: utrzymanie motywacji, samoregulację, zasoby, przyzwyczajenia
oraz otoczenie, aby wesprzeć pacjenta w osiągnięciu długotrwałej zmiany.

Uczestnicy otrzymają praktyczne wskazówki dotyczące wykorzystania technik zmiany zachowań zdrowotnych, a w programie warsztatów znajdą się między innymi: wprowadzenie do psychologii zmiany zachowań zdrowotnych, dyskusja oraz ćwiczenia z zakresu najefektywniejszego wykorzystania wiedzy psychologicznej w codziennej praktyce medycznej.

______
dr Dominika Kwaśnicka – psycholog. Studia licencjackie ukończyła na Uniwersytecie Aberdeen w Szkocji, magisterskie na kierunku Public Health and Health Services Research (Zdrowie Publiczne i Badanie Służby Zdrowia) na Newcastle University, gdzie również obroniła doktorat.

W pracy badawczej koncentruje się na procesach związanych ze zmianami behawioralnymi w publicznej służbie zdrowia. Bada zjawiska takie, jak: motywacje wspierające dane zachowania, przyzwyczajenia, samo-regulację i radzenie sobie z barierami behawioralnymi. Interesuje się wpływem środowiska i związków społecznych na ludzkie zachowania oraz tym, w jaki sposób dostępność fizycznych i psychologicznych zasobów powoduje, że ludzie zmieniają i są w stanie wytrwać przy nowych zachowaniach zdrowotnych. Obecnie dzięki dofinansowaniu z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, w ramach programu HOMING, Dominika prowadzi projekt badawczy dotyczący podtrzymania niższej wagi ciała: https://www.wybieramyzdrowie.pl/.

Jest aktywną członkinią European Health Psychology Society (EHPS) (Europejskie Towarzystwo Psychologii Zdrowia) i przewodniczącą komitetu Synergy, w tym stowarzyszeniu. Dominika jest również jednym z głównych redaktorów bloga „Practical Health Psychology” przedstawiającego najnowsze badania z zakresu psychologii zdrowia i jej praktycznych zastosowań, publikowanego w 25 językach, skierowanego do pracowników służby zdrowia: www.practicalhealthpsychology.com.

Zdrowy kręgosłup w miejscu pracy

Warsztat poświęcony wiedzy o profilaktyce i ergonomii kręgosłupa w miejscu pracy.
Podczas szkolenia omówione zostaną zasady dbania o kręgosłup każdego dnia, zarówno w domu jak i w pracy.
Warsztat jest naszpikowany ciekawostkami dotyczącymi prawidłowych i nieprawidłowych nawyków związanych z naszym ciałem, które mają wpływ na zdrowie kręgosłupa.
Uczestnicy otrzymają wiedzę, która pozwoli im zmniejszyć bądź ustrzec się przed dolegliwościami, które związane są z ich trybem pracy.
Warsztat prowadzony jest w formie interaktywnej prezentacji połączonej z ćwiczeniami.

___
dr n. med. Tomasz Chomiuk – absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Akademii Wychowania Fizycznego. Ekspert w zakresie fizjoterapii oraz regeneracji. Wykładowca, uniwersytecki oraz szkoleniowiec zajmujący się odnową biologiczną. Fizjoterapeuta Polskiej Misji Olimpijskiej. W pracy naukowej zajmuje się głównie wpływem treningu fizycznego na parametry układu sercowo-naczyniowego.

Zero waste od Kuchni- recyklingowa podróż do Korzeni

Zero waste, choć brzmi modnie i rozprzestrzenia się w naszej aktualnej
rzeczywistości ma jednak dość odległy rodowód. Już bowiem nasze babcie były
prekursorkami takiego stylu życia i miały genialne patenty na domowy
recykling.
Babcine zero waste wymuszały okoliczności. Brak sklepów wypełnionych
towarem po brzegi i mało gotówki w sfatygowanej portmonetce. W ich
rzeczywistości dominował szary papier, szklane butelki i dziergane szydełkiem
siatki z dziurami. Niewiele rzeczy się wyrzucało, zdecydowanie więcej
obdarowywało drugim życiem.
Słowo jednorazowy było totalnie obce, ceniło się za to twórczą inwencję. Życie
w rytmie zero waste toczyło się dość naturalnie. Dziś, gdy zero waste przeżywa
renesans mamy źródło, z którego można śmiało i obficie czerpać. Pewne tematy
wcale się nie starzeją.

Do Kongresu pozostało już

KONTAKT
info@ptmsz.pl

ORGANIZATORZY
Polskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia
Szkoła Zdrowia Publicznego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego
III Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
SKN Medycyny Stylu Życia WUM